Mavinin Kızı
Maviliklerde Buluşalım

Avokado ile kahvaltıda ne yapılır?

Avokadolu sağlıklı tarif

7 452

Herkese merhabaa

Nasılsınız? Benim ara tatilim başladı. Ve tahmin edersiniz ki tatile girdiğimden dolayı çok iyi hissediyorum. Biraz hastaneden uzaklaşmak çok iyi geldi. Bu ay protez stajındaydım ve beni diş okuyanlar anladı diye düşünüyorum. Hastalar, laboratuvar, randevu sıkışıklığı her şey yormuştu. Biraz mola herkese iyi gelecek eminim :). Bence son sınıfta olmak 4. Sınıfa göre çok daha iyi . Objektif olmak gerekirse okul yoğunluğunun hiçe yakın olması, kliniğin sabahtan öğlene kadar olması çok büyük avantaj. Ama bu sefer de hastane yükünün artması buna ek barajlarımızın artması hastaneyi çok yoğunlaştırıyor. Ama bunlara rağmen kesinlikle 5. Sınıf daha iyi diyebilirim. Bu yoğunluğu bir de ders yoğunluğuyla kıyaslamam gerekirse mesleği yapıyor olmak ve masa başında saatler geçirmektense aktif olmak çok çok daha iyi. Ayrıca bu yıl başlatılan son sınıf öğrencilerine verilen maaş da bir hayli mutlu ediyor. Aynı zamanda büyük de bir motivasyon oluyor. İnsanın kendi parasını kazanıyor olması ve buna öğrenciyken başlamış olması da ap ayrı bir özgürlük.
Her neyse hayatımın özetini de size geçtiğime göre asıl konumuza geçebiliriz.

Bugün yumurta sevmeyene yumurta sevdirecek, kahvaltı yapmayana kahvaltı yaptıracak, avokado sevmeyene de avokado sevdirecek besin içeriği çok zengin, protein, sağlıklı, bitkisel yağ içeren sağlıklı tarif vereceğim :). Böyle sunarken bile heyecanlandım ;).

 1. Avokado

Gerçekten besin değeri hem zengin hem de kaliteli olan bu sağlıklı tarifi denemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Deneyen herkesin hayran kaldığı, gözü de mideyi de tatmin eden bu sağlıklı avokadolu tarife geçelim.

Malzemelerimiz:

 • Yarım avakado (yumuşacık krema kıvamında olması gerek)
 • 2 yemek kaşığı labne (labne miktarını tadarak eksiltip azaltabilirsiniz)
 • Yarım diş ezilmiş sarımsak (minik minik doğramanızı tavsiye etmem ağza gelmeyip hafif aroma vermesi için güzelce ezin)
 • Biraz tuz ( damak tadınıza göre miktarını belirlemeniz en doğrusu burda miktar vermeyi doğru bulmuyorum)
 • Biraz Çörek otu ( bu da opsiyonel ben faydalı olduğu ve güzel durduğu için biraz ekliyorum. Sosu  içersinde siyah taneler sosa bir doku da katıyor)
 • Tam buğday ekmek (Sevdiğiniz başka bir ekmek de olabilir önemli olan dilimlenmiş ve kızarmış olması)
 • Yumurta

Evett şimdi gelelim sağlıklı tarifimize.

Ben dip sosu yapmakla başlıyorum. Çünkü bence ürünlerin lezzetlerinin bir bütün olması karıştıktan sonra biraz beklemesiyle artıyor. Taban sos için kaseye yarım krema formundaki avokadoyu, labneyi, çörek otunu ve ezilmiş sarımsağı ekliyoruz. Daha sonra avokado tamamen pürüzsüz olana kadar ezip karıştırıyoruz. Elimizde aşırı lezzetli açık yeşil bir sos oluyor. Ayrıca çörek otu da eklediyseniz içersindeki tanecikler bir renk katıyor. Bunu kenarda bekletirken ekmeğimizi çift taraflı kızartıyoruz. Ekmek de tamam olduktan sonra tereyağında tavada yumurtayı pişiriyoruz. Yumurtayı tamamen kızarana kadar değil de biraz daha az pişmiş şekilde hazırlıyorum. Ben böyle daha çok beğeniyorum ama tabi ki bu da tercihe bağlı siz nasıl severseniz öyle yapabilirsiniz. Tüm elementleri hazırladıktan sonra sıra birleştirmeye geliyor.

Kızarmış ekmeğin üzerine hazırladığımız sosu sürüp daha sonra onun da üzerine yumurtayı ekliyoruz. En üste de ben evde varsa biraz yeşil soğan doğrayıp sunuyorum.

Aşamalı olmasına rağmen aşamaları uzun ve yorucu olmayan, istediğiniz öğünde yiyebileceğiniz ve sizi tatmin edecek harika sağlıklı bir tarif.

Denemenizi ve eğer denerseniz dönüşlerinizi mutlaka bekliyorum. Sağlıklı tarifimizi dener ve fotoğraflarsanız bloğumda paylaşmaktan  da çok mutluluk duyarım.
Tarifin yanında bir filtre kahve iyi gider diye düşündüyseniz harika filtre kahve nasıl yapılır yazıma bir göz atıp demleyebilirsiniz;)

Aslında Tarifin videosunu çekmeyi planlıyordum ama baktım ki video ortamını hazırlamam uzun sürdüğü ve sürekli ertelendiği için bu asla yaşanmıyor. Ben de daha fazla ertelemek istemediğim için tarifi anlatmak istedim. Eğer tarifin videosunu da isterseniz çekerim. Çekmek de çok isterim. Deneyenlere şimdiden afiyet bal olsun:)  

Sağlıklı tariflerden oluşan harika lezzetli bir arşivim var ve bunları daha fazla sizinle paylaşmayı planlıyorum. Sağlıklı tarif arşivimi sizinle paylaşmak beni yapıp yemek kadar mutlu eder. Devamının gelmesini isterseniz ve bunu bana belirtirseniz çok sevinirim.

Ayrıca istediğiniz bir besini verirseniz onu içeren de tarifler  yazabilirim. Yorumlara hepinizi bekliyorum. Gördüğünüz gibi çok fazla planım var ve bu planları birlikte şekillendirmek beni çok mutlu eder.
Sizi seviyorum. Kendinize iyi bakın. Görüşmek üzereee hoşçakalınn:)
💖

7 Yorum Yapıldı
 1. Yasemin

  Bu tarif insana yumurtayı sevdiriyor! Hem yumurtanın tadının baskılanmasın hem de avakado olması muhteşem🤤💖

  1. Mavinin Kızı

   Beğenmene çok sevindim💖

 2. Mustafa

  Tarif sahibinden yemiştim kesinlike deneyin çok iyi😋

  1. Mavinin Kızı

   Afiyett olsunn😊🥹

 3. Mustafa Aktaş

  Süper oluyor

  1. Mavinin Kızı

   Size beğendirebildiysek ne mutlu😊

  2. Hasan

   Cidden denedin mi ya

Yazımı Yorumlar Mısın

E-posta adresinizi gizli tutacağım.