Mavinin Kızı
Maviliklerde Buluşalım

Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

2 280

Herkese merhabaa
Nasılsınız? Umarım çok iyi ve stressizsinizdir. Benim ara tatilim başladığı için mutlu ve enerjik olduğumu bir önceki yazımda söylemiştim. Hatırlayanlarınız vardır. Ama hatırlamıyorsanız veya okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim:)
Yazıya buradan gidebilirsiniz:)
Bugün sizinle biraz genel sorunumuz olan bir konu hakkında konuşmak istedim. Bu konu da nereden aklıma geldi hemen kısa bir bahsetmek isterim.
Ara tatilimde en yakın arkadaşımın yanına İstanbula’a geldim. Birkaç gündür buradayım. İlk geldiğimden beri benim de çevremin de dikkatini çeken bir ayrım beni bu konuda yazmaya itti. Peki ne o konu?
İnsanların sadece koşuşturup, bir yerlere yetişmeye çalıştığı, mutsuz , monoton ve stres dolu bir hayatta asık suratla gezerken ben de stresli, yorgun ve bazı konularda mutsuz da olsam gülümseyebilmem ayrımı herkesin dikkatini çekti. Bu farkındalık üzerine düşünme fırsatım oldu ve bu konu hakkındaki düşüncelerimi de sizinle sohbet eder gibi paylaşmak istedim.
Aslına bakarsanız şuan gülümsememle orantılı mutlu, stressiz, çok rahat bir hayatım yok ama gülümsemeye çalışıyorum.
Ve bunu stresle, mutsuzlukla başa çıkabildiğim için yapabildiğimi düşünüyorum.

Stresle Nasıl Baş Ediyorum?

 

Stresi nasıl kontrol altına alıp gülümseyebiliyorum diye düşündüm ve size bu konudaki fikirlerimden bahsedeceğim. Elbette ki psikolojik durumunuzu değerlendirip sizi tamamen yönlendirecek bilgi ve deneyimim yok. Fakat ben de kendi tecrübelerim ve çıkarımlarımla stresle nasıl başa çıkacağımı öğrenip uygulayan bir birey olarak sadece biraz tavsiyede bulunacağım. Böyle konulunca tamamen bu konuyu hallettim sanmayın maalesef ben de bu yolları kendime tekrarlasam da düşüyorum çoğu zaman. Ama çabalıyorum. Ve bunun da çok değerli olduğunu biliyorum. Hadi bakalım;

Stresle nasıl başa çıkılır?

 

Öncelikle şöyle başlamak istiyorum. Bizler dinamik bir hayatın içerisinde çokça iletişim, birçok sorun, olasılık ve iş içinde yaşıyoruz. Ve günümüzdeki yaşamın hızlı olup hızlı tüketilmesi olsun, koşturmaca olsun hep bir şeylere ve bir yerlere yetişme çabası içerisinde streslenmemizi gayet normal buluyorum. Bence önemli olan sürecin bizim dışımızda geliştiğini ve bu süreçte olabildiğimce kendimizi, çevreyi ve zorlukları kabullenmekle başlıyor. Evet kabullendim ama nasıl başa çıkacağım diyorsanız devam edelim.
Stresle başa çıkmak için neler yapıyorum?
Süreci kabulleniyorum. Ve getirilerini de kabulleniyorum. Böyle dedim diye hemen aaa işte bu hayatın getirisi takılma deyip rahat sakin kalıyorum sanmayın. Bazen kabullensek de takılı kalıp yıpranıyoruz. Ve bence bu da çok doğal. Ama önceliğin kabullenmek olduğunu önce kabul etmek gerek diye düşünüyorum:) Ne zaman süreci kabullenirseniz bence işte o zaman çözümsel yaklaşabiliyorsunuz. Bu açıdan zaten önemi ortaya çıkıyor.
Süreci kabullendikten sonra insan süreci iyileştirmek adına analiz yapıp asıl sorunu çözmeye çalışıyor. Bu da yeni bir kapı aralıyor. Kabullendikten sonra yapılan iyileştirme çabası gerçekçi ve çözümsel oluyor diye düşünüyorum, en azından benim için böyle diyebilirim.
Süreci kabullendim, sorunlarımı saptadım. Şimdi geldi çözüme. Şöyle ki hayatta bizi strese sokan her durum her zaman somut olmayabiliyor. Bu nedenle her zaman sizi strese sokan şeyleri çözemeyeceğinizi, hatta bazen anlayamayacağınızı da bilmeniz çok önemli. Ama siz Kabullenemiyorsanız, çözemiyorsanız veya sorunun farkına bile varamıyorsanız işte o zaman destek almak konusunda asla çekinmeyin. Bu konuda uzman desteğine mutlaka başvurun.
Kabullendik, sorunumuzu bulduk ve çözümsel yaklaştık. Peki bunlara ek stresle başa çıkmak için neler yapabiliriz ben neler yapıyorum buyurun bakalım.

Stresinize kanat verin ve uçup gitmesine izin verin. – Terri Guillemets

Stresle baş etmenin 10 yolu

 

1- Derin bir nefes al ve bunu yaparken sadece nefesine odaklan. Bana çok iyi gelir. O bir saniyelik uzaklaşmanın huzurunu anlatamam.
2- Sorumluluğunla alakalı veya işinle alakalı bir stresse elinden geleni yaptığına emin olduktan sonra sürece bırak. Bazen zor olsa da çabala.
3-Uzaklaş. Eğer mümkünse biraz uzaklaş.
4- Dinlen. Uyu, uzan bir şekilde dinlen.
5- Müzik dinle. Modunu yükseltecek müzikler olması önemli.
6- Sevdiğin insanlara sığın. Ve güvende hissettiğin yerde biraz zaman geçir.
7- Güzel bir yürüyüş her şeyi çözebilir.
8- Kitap oku, film veya dizi izle. Zaman geçir.
9- Meditasyon yap.
10-Rahatlatıcı bitkiler, yağlar, tütsüler yakıp aromaterapiden yararlanabilirsin.

Aslına bakarsanız bu listeyi uzatabilirim ama Özünden 10 taneye sıkıştırmaya çalıştım.
Unutmayın ki isteyince her şeyi yapabilirsiniz. Veya yapabilmeyi öğrenebilirsiniz. Kabullenmekten ve destek almaktan kaçmayın. Her şeyin daha güzel olacağını göreceğinize eminim. Sizin de stresle başa çıkma yöntemleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.
Stressiz, mutlu bir gelecek diliyorum.:)

Sizi seviyorumm ❤ . Diğer yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın.

2 Yorum Yapıldı
  1. Hasan

    Yazınızı çok sevdim. Stresli iş ve eğitim hayatımda uygulamaya çalışacağım bu 10 maddeyi.

    1. Mavinin Kızı

      beğenmene çok sevindimm:) Denemen kesin tavsiyemdir:)

Yazımı Yorumlar Mısın

E-posta adresinizi gizli tutacağım.