Mavinin Kızı
Maviliklerde Buluşalım

Chia Tohumu Nedir, Ne İşe Yarar? Chia Tohumu Faydaları

Chia Tohumu Nedir, Ne İşe Yarar? Chia Tohumu Faydaları

0 318

Herkese Merrhabaa

Uzunca bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Ne zaman tam olarak buradaydın diyenlerinizin olacağına eminim. Hak veriyor olsam da bu konuda diyebileceğim pek bir şey olmadığı için bu konuyu atlayıp daha düzenli burada olmak dilekleriyle kapatıyorum. Umarım yaza yakışır bir tatilin ardından burada benimlesinizdir. Benim için stajlardan dolayı çok tatilli bir yaz olmasa da sizin için öyle olmuş olmasını umuyorum. Şimdi bu güzel dileklerden sonra gelelim asıl konumuza Chia tohumu nedir?

Gündeminde sürekli sağlıklı beslenmek olan biri olmasam da öğünlerimde alacağım besinlerin besin değeri açısından zengin ve çeşitli olmasına dikkat ederim. Bu alışkanlığım her ne kadar fast foodu hayatımdan çıkaramasam da dengeli beslenmem konusunda büyük yardımcım diyebilirim. Bence bu konu kilo kontrolü açısından da büyük öneme sahip. Besin değeri zengin içeriği çeşitli besinlerden biri olan ve benim de keşfetimden uzun süredir düşmeyen besine gelelim: Chia Tohumu

Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumu Ne İşe Yarar? Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Hadi birlikte bu soruları cevaplandıralım.

Chia Tohumu Nedir?

Bu soruyla başlayalım isterseniz. Chia tohumu adaçayı bitkisinin cinsi olan Salvia Hispanica bitkisinin tohumudur. Güney Amerika’ya özgü bu tohum lif, protein, omega, mineral ve daha sayamadığım birçok faydalı içeriği barındıran minicik bir mucize adeta. peki bu mucizenin vücuda ne gibi faydaları var gelin bir de onlara bakalım.

 1. Chia tohumu proteince çok zengindir. İnanılır gibi değil ama o küçücük tohumda çoğu tahılın 2 katı protein bulunur.
 2. Omega 3 bakımından çok zengindir. omega 3 ve zengin yağ asidi içeriği sayesinde kalp damar rahatsızlıklarıyla savaşır. Ve yine sizi şaşırtacağını düşündüğüm bir bilgi vereyim omega içeriği somon balığındakinden bile fazla.
 3. Kalsiyum içeriği sayesinde kas ve kemik gelişimini destekler. Sütten de 5 kat fazla kalsiyum içerir.
 4. Lif oranı yüksektir. Bu sayede hem tok tutar hem de sindirim sistemine destek olur.
 5. Güçlü bir antioksidandır. Cildi genç ve parlak gösterir.
 6. Kan şekeri ve tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.
 7. Bağışıklık güçlendirir. Antiinflamatuar etkilidir.
 8. Gluten içermez. Çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan bireyler için iyi bir alternatiftir.
 9. Zengin mineral içeriğine sahiptir.
 10. Su tutma kapasitesi ve lif oranı sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlar. Zayıflamaya yardımcı olur.
 11. Enerji sağlar.

Anlayacağınız say say bitmeyecek faydası ve zengin içeriğiyle keşfetimden eksik olmamasının bir nedeni varmış. Küçük bir porsiyonla bu kadar çeşitli içeriği tüketmek bir besin için çok değerli.

Bir porsiyonunda gramaj olarak neler var gelin bir de ona bakalım.

1 Tatlı kaşığı chia tohumu için;

 • 2.1 gr karbonhidrat
 • 0.83 gr protein
 • 1.54 gr yağ
 • 1.72 gr lif
 • 0 mg kolestrol
 • 0.8 mg sodyum
 • 0 mg potasyum
 • 31.5 mg kalsiyum

Bu kadar chia tohumundan, chia tohumu faydalarından konuşmuşken internal showerdan konuşmadan konuyu sonlandırmak olmaz diye düşündüm.

İnternal Shower Nedir, İnternal Shower Nasıl Yapılır?

Chia tohumunun bu kadar faydasını görünce kayıtsız kalamadığına inandığım Dr.Daryl Gioffre akımın kurucusu. Chianın mucizesiyle bedenlerimizi tüm toksinlerinden arındırmayı hedefleyip böyle bir akım oluşturmuş. İnternal shower ne işe yarar? İnternal shower; kabızlık giderici, arındırıcı, karın düzleştirmeye yarayan bir detoks.

İnternal Shower Nasıl Yapılır

İnternal shower tarifi

Malzemeler:

 • 1 bardak su
 • 2 yemek kaşığı chia tohumu
 • 1 dilim limon

Yapılışı:

1 bardak suya 1 veya 2 yemek kaşığı chia dohumu ve 1 dilim limon ekledikten sonra 5 dakika bekliyoruz. Ve sabah aç karnına hazırladığımız suyu içiyoruz. Chia tohumu suyu emip jel kıvamına geliyor biraz yoğun bir sıvı olarak tüketiyoruz. Bu kadar kolay ve pratik oluşunun sizi yanıltmasına izin vermeyin. Bağırsaklarınıza çok iyi geleceğine eminim. Denemeyi düşünenleriniz ve deneyenleriniz yorumlarda bizlerle tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim. Ayrıca chia tohumlu başka tarifler için Dr Daryl’i instagram hesabından takip edebilirsiniz. Dr Daryl’nin instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.:)

Ayrıca chia tohumu kullanarak yapabileceğiniz 12 güzel tarife de buradan ulaşabilirsiniz:)

Dr Daryl’ın detoksundan sonra hayatınıza uyarlamanız gereken 6 detoksu öğrenmek için yazımı okumayı unutmayınn;) Yazıma buradan gidebilirsiniz:)

 

Yazılarımı okurken güzel bir kahvenin size eşlik etmesini isterseniz tadı damağınızda kalacak bir kahve tarifim var. Yazıma buradan ulaşabilirsiniz:) Sizi seviyorum kendinize dikkat edin. En kısa sürede görüşmek üzere  hoşçakalınn. 😍😘🥰💙

Yazımı Yorumlar Mısın

E-posta adresinizi gizli tutacağım.