Mavinin Kızı
Maviliklerde Buluşalım

Bİ KAHVE ? • En Güzel Filtre Kahve Tarifi

17 634

Hangimiz  ‘’Kahve içelim mi?’’ sorusuna hiç düşünmeden ‘’ Hayır!’’ diyebilir ki?

Siz der misiniz bilmem ama ben diyemem. En zor zamanlarımda, en zevkli toplantılarda, her uykusuz kalmam gereken gecede ve en çok yalnız hissettiğim anların en sabit arkadaşıdır benim için kahve. Şu sıralar özellikle de FİLTRE KAHVE. Bu kadar tüketirken neden filtre kahve hakkında bu kadar az şey biliyorum ki deyip bu konuda araştırma yapıp inceliklerini öğrendim. Ve bunları sizinle de paylaşmak istedim gelin birlikte bakalım filtre kahve nedir, nereden gelir ve en güzel nasıl yapılır?

Hissiz kalmaktansa kahveyle acı çekmeyi tercih ederim.

Napolyon Bonapart

Tarihiyle sizi sıkmadan sadece bu harika kahveyle bizleri tanıştıran kişiye minnetimi dile getirmek istediğim için 1900’lerde Almanyada Melitta Bentz’e telveli kahveyi sevmediği için teşekkür ediyorum.

Aslında filtre kahve, yapımında birçok inceliği barındıran fakat bu inceliklerin hiçbirine dikkat edilmeyerek demlense dahi herkesi tatmin eden ve benim de favorilerimde olan bir tat.

Kahve basite indirgenmiş görünse dahi çekirdeğinin yetişmesinden bardaktaki son haline kadar birçok aşamadan geçen ve bu aşamalardaki suyun bile kalitesinden etkilenip lezzetlenen özel bir içecek. Daha sayfalarca kahvenin o özel yolculuğundan bahsedip size övgüler sunabilirim ama daha çok işinize yarayacağını düşündüğüm için gelin birlikte bakalım filtre kahve en güzel nasıl ve hangi şekilde yapılır.

Filtre kahve akışkan,berrak ve bu yapısı sayesinde çekirdekteki aromaları en salt haliyle hissettiren kahve gibi kahvelerden biri. French press, makina veya filtrelerle demlenen ve yapımı esnasında sizi kokusuyla mest edip, izlerken meditatif olarak rahatlatacak etkiye sahip (en azından bende böyle bir etki bırakıyor). Yapım şeklinin kolaylığı, ekipmanının azlığı , bulunabilirliği ve ucuzluğu açısından  en çok tercih edilen yapım şekli french presstir.

Peki French Pressle En Güzel Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Hazırlamaya başlamadan önce servis yapacağımız bardağımızı sıcak bir suyla ısıtıyoruz. Neden ? Çünkü bu sayede bardağımızın kahvenin sıcaklığını anında düşürmesini engelliyoruz . Daha sonra french pressinize kalın taneli kahvemizden 10 gr ekliyoruz (nedir bu 10 gr derseniz size 1 çorba kaşığı diye ölçek örnek gösterebilirim)

Kaynattığımız suyumuzu 30 sn bekletip (burada da bir parantez açmak isterim amacımız  kaynayan suyu o sıcaklıkta kahveye döküp kahve tanelerini yakmamak) sıcaklığının yaklaşık 93-95°C düşmesini sağladıktan sonra 180 ml suyu (bu da bir bardaktan bir parmak eksik 😉 ) yavaşça kahveye ekliyoruz ve french pressin kapağını üzerine kapatıp 4 dk demlemeye bırakıyoruz. 4 dakikanın sonunda kahveyi presleyip servise hazırlıyoruz. Önceden ısıtılmış fincanımızda servis ediyoruz. Keyfini çıkararak önce koklayıp sonra tatmanızı tavsiye ederim.


Hazırlayacağınız kahveyi kendi damak tadınıza göre şekillendirip istediğiniz lezzeti yakalayabilirsiniz. Nasıl mı? Sıcaklık farkıyla. Kahvenizin sıcaklığına göre bırakacağı tat değişecektir. Kendinize uygun kahveyi hazırlamak için aşağıdaki kriterleri değerlendirebilirsiniz.

 • Daha keskin ve belirgin notalar için kahvenizi  60-70 °C
 • Daha doygun ve uzun sürecek lezzetler için   40-60°C
 • Kahvenin tüm aromalarını en belirgin halleriyle almak için  0-25°C  de hazırlayabilirsiniz.

 

17 Yorum Yapıldı
 1. Hasan

  Yazınızı çok beğendim. Gramajları evde yapmaya uygun haliyle özetlediğiniz için çok teşekkür ederim. Çok açıklayıcı ve evde denemeye uygun olmuş. En kısa zamanda da yazınızın sonundaki 3 metodu da deneyeceğim.

  1. Mavinin Kızı

   Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.Beğenmenize sevindim teşekkür ederim😊

   1. Hasan

    Diğer yazılarınızı da bekliyorum mutlaka 🤩

 2. Yasemin

  Samimiyetiniz ve anlatımınızla okuyucuyu yazınıza bağlamanız çok hoşuma gitti. Sizden daha fazla tarif bekliyoruz 🙂

  1. Mavinin Kızı

   Güzel tarifler paylaşmaya devam edeceğim takipte kalınn 😊

 3. Tekkıran

  Harikalar yaratmaşsın mavinin kızı 💐

  1. Mavinin Kızı

   Teşekkür ederimm. Diğer yazılarım için takipte kalın😊

 4. gamze

  yazının başında da dediğin gibi her gün içip de ayrıntısını neden bilmiyoruz ? 🙂 en çok kaynar suyu direkt kahvenin üzerine dökersek yanacağını öğrenmek bir ampul yaktı bende. aslında basit ama hiç aklıma gelmeyen bir şeydi… süpersin ellerine sağlık . diğer yazılarını bekliyorum sevgili mavinin kızı 🙂

  1. Mavinin Kızı

   Böyle detaylarla daha çok dokunurum umarım hayatınıza.Teşekür ederim yorumunuz için. Diğer yazılarla da ampul yakmak isterim beklemede kalın😊

   1. Dilek

    Bilgilerinizi paylaştığınız için cok tesekkurler devamını bekliyoruz..

    1. Mavinin Kızı

     Güzel konularla devam edeceğiz takipte kalın☺️

 5. Simge

  Her gün öylesine içip bıraktığımız kahveye farklı bakmamızı sağlamışsınız dilinize sağlık diğer yazılarınızı bekliyoruz☺️

  1. Mavinin Kızı

   Beğenmenize çok sevindim.Başka farkındalıklar yaratacağımıza emin olabilirsiniz beklemede kalın😊

 6. Hell

  Okuduğum en değerli ve en ince düşünceler içeren yazıydı 💘

  1. Mavinin Kızı

   Çok teşekkür ederim. Daha ince düşüncelerle karşınızda olmaya devam edeceğim. 😊

 7. Hasan

  Diğer yazılarınız ne zaman gelecek acaba, merakla bekliyoruz

  1. Hasan Aydemir

   Yakında gelir umarum

Yazımı Yorumlar Mısın

E-posta adresinizi gizli tutacağım.