Mavinin Kızı
Maviliklerde Buluşalım

HYALURONİK ASİT NEDİR? HYALURONİK ASİTİN 5 KULLANIM ALANI

HYALURONİK ASİT HAKKINDA HER ŞEY

2 223
Nasılsınız? Bu sorunun kıymetini o kadar iyi biliyorum ki tüm samimiyetimle soruyorum sizlere Nasılsınız?
(Cevap vermek isterseniz ben okumak çok isterim yorumlardan bana dönüş sağlayabilirsiniz. Bu da küçük bir iletişim olur bizim için:)
Umarım iyisinizdir. İyilik hali nedir diye girmek isteyebilirdim ama şuan hiç böyle bir konuda konuşmayacağımız için bambaşka uzantılarla kafanızı meşgul etmeyeceğim:) Ama ileride yapmayacağımın garantisini vermiyorum bilginiz olsun.
Bugün sizlerle son birkaç yıldır adını sıkça duyduğumuz bir polimer hakkında konuşacağız. Hyaluronik asit. Sadece belli konularda adı geçse de biz olabildiğince genişçe değinmeye çalışacağız. Hazırsanız konumuza geçelim:)

Hyaluronik asit

Başlangıçta cilt bakımıyla adından çokça bahsettirse de hayatın her noktasında, bedenimizin her noktasında olan bir madde hyaluronik asit. Ciltte, kaslarımızda, eklemlerimizde, gözümüzde be bazı dokularımızda doğal olarak bolca bulunuyor. Nemi hapsetme özelliğiyle hem bir hacim verip hem de birleştirici olarak görev yapıyor. Aynı zamanda asit olarak geçmesine rağmen en nazik içeriklerden de birisidir.

 

Peki hyaluronik asit nerelerde kullanır? Hyaluronik asidin 5 kullanım alanı;

1)Dermal dolgularda
2)Diş eti tedavilerinde
3)Eklem ağrılarında
4)Göz kuruluğunda
5)Cilt bakımında hyaluronik asit kullanılır.
Hatırlarsınız Hyaluronik asiti her yönüyle konuşacağız demiştim başta. Gelin bir de bakalım hyaluronik asit doğal olarak hangi besinlerde bulunuyor.

 

Hyaluronik asit hangi besinlerde bulunur;

 • Kemik suyu
 • Patates
 • Bal kabağı
 • Ahududu
 • Çilek
 • Yaban mersini
 • Tavuk eti ve tavuk suyunda hyaluronik asit doğal olarak bulunur.
Sağlık alanındaki popüleritrsinden sonra cilt bakımı ve güzellik anlamında da çok popülerleşen hyaluronik asit cilt için de birçok faydayı barındırıyor.

Hyaluronik asitin cilde faydaları nelerdir?

hyaluronik asit

 • Nemi hapseder ve cilde dolgunluk sağlar
 • Esnek bir yapı kazandırır
 • Kırışıklıklar üzerinde etkilidir.
 • Cilt lekelerinin önüne geçer
 • Beraber kullanıldığı içeriklerin derinin alt katmanlarına taşınmasını sağlayarak etkinliklerini arttırır.
 • Yara iyileşmesine etkisi vardır.

Evett buraya kadar hyaluronik asit hakkında biraz spot bilgileri aldık. Ne kadar etkili bir içerik olduğunu kısaca anlatmaya çalıştım. Hepimizin beklediği asıl cilt bakımındaki kullanım şekli, ne zaman kullanılacağı gibi sorulara geçebiliriz:)

Hyaluronik asit her cilt tipine uyan nötr bir cilt bakım ürünüdür. Ve her gün kullanımında bir sakınca yoktur. Gece veya gündüz ayrımı olmadan günün her saatinde kullanıma uygundur. Nem tutma özelliğini kullanabilmek adına hafif nemli cilde uyguladıktan sonra üzerine de nemlendirici geçmek çok önemlidir.

Hyaluronik asit hangi asitlerle kullanılabilir?hyaluronik asit

Beraber kullanılmaması gereken içerkler nelerdir?
Hyaluronik asit bu anlamda en ılımlı içerk diyebiliriz. Her içerikle uyuşup etkinliklerini arttırır.
Yani anlayacağınız bebek gibi bir molekül. Bu bebek molekülü konuşmak çok zevkliydi. Olabildiğince geniş ve kısa şekilde size anlatmak istedim. Umarım beğenirsiniz. Benden böyle araştırmamı beklediğiniz içerikler varsa iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Son olarak da sizler için araştırmış olsam da bir uzmandan hyaluronik asidi dinlemek isterseniz sizin için bir dermatolog videosu linki bırakıyorum buraya. Videoya da bakabilirsiniz:) LİNK.
Biliyorum burayı fazla boşluyorum. Benim için böyle bir blog hep hayaldi ve hayalim gerçek oldu. Böyle boşlamak için hayalim değildi elbetteki. Bu süreçte beni destekleyen çok değerli insanlar var çevremde. Buraya bir şeyler eklemem için beni her fırsatta destekleyen ve elimden tutan sevdiklerime de teşekkür etmeden kapatmak istemiyorum. İyi ki varsınız. Bu yolu sizinle yürümek çok güzel. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sizi seviyorumm ❤.
2 Yorum Yapıldı
 1. 💚

  Yine çok güzrl bir yazınız olmuş. Bekliyoruz merakla ve ısrarla. Lütfen biz değerli takipçilerinize daha çok içerik bırakın. ☺️

  1. Mavinin Kızı

   Beğenmenize sevindim😊 burada olmaya çalışacağım

Yazımı Yorumlar Mısın

E-posta adresinizi gizli tutacağım.