Mavinin Kızı
Maviliklerde Buluşalım

Hayatınıza uyarlamanız gereken 6 detoks

2 225

Herkese merhabaaa😍

Çok yoğun, zorlu ve yıpratıcı bir dönemdeydim ve hala  geçti diyemiyorum maalesef. Bahar  dönemi nasıl geçti inanın bilmiyorum. Galiba beni en çok zorlayan yılın sonundayım. Eğitim hayatımın en sorunlu yılıydı diyebilirim. Anlatabildim galiba :/. Her neyse zaman geçiyor yaşananlar sonsuza kadar sürecekmiş gibi gelse de iyi veya kötü bir ömrü var ve bitiyor. O anın geçeceğinin bilincinde olmak en iyi kontrol galiba. Bu dönemin bu toksik etkisinden kurtulmak istiyorum ve biliyorum ki siz de hayatınızda zorlu dönemlerden geçiyorsunuz.

Hayatımızdaki  toksikliği birlikte atalım istiyorum. Kötü etkilerden arınma zamanııı. Heyecanlandım gerçekten . Hepimiz ‘’detoks’’ kelimesine aşinayızdır. Popüler kültürün hayatımıza kattığı değerlerden biri.  Sosyal medya çokça şeyi hayatımıza hızlıca yerleştiriyor. Ve biz onu ne zaman gördük ne zaman yerleştirdik de hayatımıza adapte ettik anlayamıyoruz bile. Bu da şu anın bir getirisi. Tabi bazen de götürüsü.

Hayat bu kadar hızlı ve yoğun akarken bizler her gün yüzlerce olumlu olumsuz şeye maruz kalıyoruz ve fazla yükleniyoruz bence. Bu yükler ruh halimizi, duygularımızı, davranışlarımızı yani yaşam tarzımızı etkiliyor. Bir de o olumsuzlukların da arttığı bir dönemse işte o zaman çöp gibi hissediyoruz. Peki bu olayların etkisinden nasıl uzaklaşacağız?  Nasıl bedenimizi, beynimizi arındırıp; yola çöplerimizden kurtulup, hafiflemiş olarak devam edeceğiz?

İşte bu soruya popüler bir cevabım var DETOKS.

İnfluencerlardan öğrendiğimiz kadarıyla detoks sadece maydanoz limonla yapılır gibi geliyor. Ancak  hayatımızda da aynı etkiyi farklı detoks yollarıyla  sağlayabiliriz. Arınmak sadece maydanozla olacak iş değil😅.

            Hayatınıza uyarlamanız gereken 6 detoks

 1. Sosyal medya detoksu: Her gün saatlerimizi harcadığımız platformlar  bazen bizi olumludan ziyade olumsuz etkiliyor. Sürekli insanıdetoks sorgulatıyor. Herkesin aklından geçmiştir ‘’keşke influencer olsam’’. Keşke sürekli ben de onlar gibi gezsem, makyaj yapsam, spor yapsam bla bla bla bu böyle sayfalarca uzar. Her görünenin bir de görünmeyen yüzü var ve biz o görünene bazen fazla aldanıp hayatımızdan soğuyoruz.  Bu nedenle önemli bir madde bana sorarsanız.
 2. Melankolik şarkı detoksu: Bunu ben uydurmuş olabilirim bilmiyorum👀. Ama herkes bilir yani hüzünlü şarkı bir anda seni aşk acısı çeken, her şeyini kaybetmiş biri gibi hissettirebilir. O nedenle buna da biraz ara.
 3. Beslenme detoksu:Hah geldik şimdi maydanoza naneye🤣. Bağırsaklarımız mutluysa biz de mutluyuz( serotonin malum) ☺  Onu da memnun etmek, onu da rahatlatmak lazım. Sonuçta yüzde 95’i onların elinde 😉. Bu konuda şunu eklemek isterim ki bağısaklarınıza giden o yolun başı ağzınız. Ağız sağlığınız da bağırsaklarınızı çok etkiliyorbeslenme bu nedenle ağız bakımımıza önem verelim.
 4.   Toksik insan detoksu: Çevrenizde toksik biri varsa acilen kaçın, saklanın.
 5. Haber detoksu: Günümüz gündemi o kadar sarsıcı ki bazen o haberlere dalıp hayattan nefret edebiliyoruz. Bazen demek az olur çoğu zaman yaşıyoruz bunu. Uzaklaşın, uzaklaşmaktan korkmayın. Özellikle  çok yorgun hissettiğinizde kendinize zaman verebilirsiniz, ki bu çok doğal.
 6. Mükemmellik detoksu: Hayat hiç durmadan sürekli gelişir, değişir. Bu gelişim ve değişimler her zaman sizin elinizde olmaz. Bir şeyler için çaba verirsen karşılığını alırsın bilinciyle büyütülüyoruz. Çabala olacak diye motive ediliyoruz. Bu hayat için, bu çok yanlış bir düşünce. Bazen siz ne kadar çok çabalarsanız çabalayın her şey olacağına varıyor. Ve bu sizin planladığınızla uzaktan yakından alakalı olmuyor. Hayat siz ona hazırlanırken boş durmuyor. Ve bu aslında kabullenilmesi gereken böyle de olabileceği bilinmesi gereken bir olay. Mükemmele, kendi mükemmelinize çok da takmayın kafayı. Bu çaba insanı çok yorar. O nedenle bazen akışına bırakınnn 👋🏻. İnanın bazen sadece yeterince çabalamış olmak sonuçların mükemmel olmasından çok çok daha önemli. Bunu kendinize hatırlatmaktan asla vazgeçmeyin 🙏🏻.

 

         NOT: Önerdiğim 6 detoksu mükemmel bir şekilde hayatınıza uyarlamak için kendinizi zorlamayın. Ne demiştik 6. Maddede hayat değişim içerisindedir bu yüzden mükemmeli her zaman yakalamak mümkün değildir. Yani OLURSA OLUR OLMAZSA OLMAYACAĞI VARMIŞ deyip geçmek gerektiğinde bunu yapın. Yeterince çabaladığınıza inandığınızda sadece bu yeterli olsun. Sonuçlara takılı kalmayın. Kendimden biliyorum sonuç odaklı olmak çok yıpratıcı ve bence insanın kendi emeğine yapabileceği en büyük saygısızlık. Kendinize saygısızlık yapmayın. Emeğinizle gurur duyun. Sizi seviyorum. Sevgiyle ve huzurla kalın.❤

Ve son olarak sizin de bizimle paylaşmak istediğiniz bir detoksunuz varsa yorumlarda buluşmak çok mutlu eder. Yeni yazıda görüşmek üzere hoşçakalınn🥰😘❤.

 

 

 

 

 

2 Yorum Yapıldı
 1. Hasan

  Yine yine yine çoooook güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık

  1. Mavinin Kızı

   Beğenmenize çok sevindim:) artık daha sık birlikte olacağız. İnstagram hesabımdan takipte kalabilirsiniz:) İnstagram linkimi ekledim
   https://www.instagram.com/mavininkiziblog/

Yazımı Yorumlar Mısın

E-posta adresinizi gizli tutacağım.